Ďuríčková Mária (1919 - 2004)
Narodený
19. 09. 1919, Zvolenská Slatina
Dátum a miesto úmrtia
16. 03. 2004
Typ autority
Autor
Životopis
Narodila sa vo Zvolenskej Slatine. Po absolvovaní Učiteľského ústavu v Lučenci pôsobila ako učiteľka. Neskôr pracovala v redakciách niekoľkých detských časopisov (Družba, Zornička) a od roku 1954 vo vydavateľstve SNDK – neskoršie vydavateľstvo Mladé letá (1959-1969). V rokoch 1969 – 1971 bola šéfredaktorkou obnoveného časopisu Slniečko, v ktorom zanechala trvalú stopu.
Mária Ďuríčková má v modernej literatúre pre deti právom nezastupiteľné miesto. Svojou tvorivou činnosťou ovplyvnila nielen oblasť klasickej autorskej rozprávky a príbehov z reálneho prostredia, ale aj oblasť folklóru a ľudovej slovesnosti (ako editorka i zberateľka). Stala sa predstaviteľkou novej vlny (tzv. detský aspekt) – pracovala s personifikáciou (O Guľkovi Bombuľkovi) a detským spôsobom myslenia (Sestričky z Topánika, Janček Palček, O Katarínke a Túlavom vrchu, Nie je škola ako škola). Prelomová je jej próza Jasietka. S rozprávkou a povesťou pracuje aj neskôr (Biela kňažná, Dunajská kráľovná, Prešporský zvon, Panenská veža na Devíne.).
Rozprávky a príbehy pre deti: Zajtra bude pekne, My z ôsmej A, O Guľkovi Bombuľkovi, Majka Tárajka,
Stíhač na galuskách, Jasietka, Danka a Janka, Papierová rozprávka, Vojak a cárovná, Jožko Mrkvička Spáč,
Útek z Gramatiky, Braček z tekvice, Siroty
Povesti, ľudová slovesnosť: Dunajská kráľovná, Zemský kľúč, Bratislavské povesti, Dunajské povesti
Editorská činnosť: Zlatá brána, Slovenské rozprávky, Slovenské rozprávky Pavla Dobšinského I.- II., Detský rok I. a III.,
Na hole, ovečky, Keď národ malý stal sa veľkým, Aľonuška, Spievaj si, vtáčatko, Zlatý strom, Išlo dievča po vodu, Rapotanky, Povedala straka vrane a mnohé iné.
Diela Márie Ďuríčkovej boli preložené do mnohých jazykov, predovšetkým však do češtiny (Klubíčko Bambulín, Jasněnka, Majka Povídalka), taliančiny (Tondino Rotolino), ruštiny (Danka i Janka, Majka-Boltuška), angličtiny (The White Princess), polštiny (Królowa Dunaju), ďalej napríklad holandčiny, bulharčiny, srbochorváčtiny, moldavčiny a do mnohých ďalších jazykov.
Odkazy